flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Рішення зборів суддів №16

ЗБОРИ СУДДІВ ЧЕРНІВЕЦЬКОГО

РАЙОННОГО СУДУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

24106, с. Мазурівка Чернівецького району Вінницької області, вул. Незалежності, 20,

тел.: (04357)2-19-06, inbox@.cr.vn.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 14276728

 

 

26 квітня 2017 року                                                           с. Мазурівка

 

 

РІШЕННЯ

№16

 

 

Заслухавши та обговоривши інформацію судді Чернівецького районного суду Вінницької області Кушнір Б.Б. про втручання органів прокуратури в діяльність судді при здійсненні правосуддя, збори суддів Чернівецького районного суду Вінницької області, -

 

ВСТАНОВИЛИ:

 

На адресу судді Чернівецького районного суду Вінницької області Кушнір Б.Б. (як головуючої судді у справі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією) від Могилів – Подільської місцевої прокуратури надійшов лист від 19.04.2017 року, №82-84 вих-17, в якому зазначається, що справа про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-7 КпАП України, відносно Кушнір Валентини Петрівни, перебуває у провадженні судді Кушнір Б.Б. більше двох місяців, що суперечить вимогам статті 277 КпАП України. Крім того, з часу проведення першого засідання, що відбулося 21.02.2017 року, особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, та захисником Богдановою С.Д. неодноразово вчинялися дії, пов’язані із затягуванням розгляду справи.

З врахуванням викладеного, Могилів – Подільська місцева прокуратура просить вжити заходи щодо вчасного розгляду справи та прийняття остаточного рішення у тримісячний строк, передбачений КпАП України, для притягнення винної особи до відповідальності. У разі порушення вище зазначених строків прокуратура Вінницької області буде вимушена ініціювати питання про притягнення судді Кушнір Б.Б. до дисциплінарної відповідальності.

Вище зазначений лист Могилів – Подільської місцевої прокуратури є неприпустимим, таким, що порушує гарантовану Конституцією України, Законом України «Про судоустрій та статус суддів» незалежність суддів, заборону впливу на суддів у будь – який спосіб, оцінюється як тиск на суддю при здійсненні правосуддя.

Так, в провадженні Чернівецького районного суду Вінницької області (головуюча суддя Кушнір Б.Б.) перебувала справа про притягнення до адміністративної відповідальності Кушнір Валентини Петрівни, 31.10.1970 року народження - голови Чернівецької селищної ради Чернівецького району Вінницької області, за ч.2 ст.172-7 КпАП України. Протокол про адміністративне правопорушення відносно Кушнір В.П. надійшов для розгляду до Чернівецького районного суду від Управління захисту економіки у Вінницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України 14.02.2017 року.

Відповідно до ч.1 ст.277 КпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається у пятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-7 КпАП України, відносно Кушнір В.П. у строки, передбачені статтею 277 КпАП України не представилось можливим, у зв’язку із неодноразовою неявкою в судові засідання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до вимог ч.2 ст.268 КпАП України при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст.172-7 КпАП України, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов’язковою. У разі ухилення її від явки на виклик судді, цю особу може бути піддано приводу органом внутрішніх справ.

З огляду на те, що дана справа не знаходила свого вирішення внаслідок неявки в суд особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, присутність якої є обовязковою, судом з метою підвищення оперативності розгляду справи винесено постанову про примусовий привід Кушнір В.П.

Крім того, причиною відкладення розгляду справи стало перебування головуючої судді на лікарняному. В судовому засіданні неодноразово оголошувалась перерва для надання особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, її захиснику, прокурору за їх клопотанням терміну для ознайомлення з матеріалами справи, а також у зв’язку із викликом свідків, витребуванням доказів по справі, що потребувало значного часу.

24.04.2017 року справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-7 КпАП України, відносно Кушнір Валентини Петрівни розглянуто із винесенням постанови про закриття провадження в справі,у зв’язку з відсутністю в діях Кушнір В.П. складу зазначеного адміністративного правопорушення.

Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відносно Кушнір В.П., суд, з метою виконання завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, визначених статтею 245 КпАп України, всебічно, повно і об’єктивно з’ясовував обставини даної справи, вирішував її в точній послідовності із законом, здійснюючи провадження на основі суворого додержання законності, оскільки, статтею 7 КпАП України встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв’язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Незалежність судової влади у цивілізованому світі визнається найголовнішою гарантією якісного і справедливого захисту Конституції та її цінностей, забезпечення законності та правопорядку, підтримання стабільності в державі, об’єктивного і неупередженого правосуддя, належної захищеності громадянина і його прав.

Незалежність судової влади є головною умовою забезпечення верховенства права, ефективного захисту прав і свобод людини та громадянина, юридичних осіб, інтересів суспільства й держави.

Відповідно до положень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, метою забезпечення незалежності судової влади є гарантування кожній особі основоположного права на розгляд справи справедливим судом тільки на законній підставі та без будь-якого стороннього впливу.

Відповідно до ч. 5 ст. 48 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, а також фізичні і юридичні особи та їх об’єднання зобов’язані поважати незалежність судді і не посягати на неї.

Незалежність і недоторканність суддів гарантується статтями 126 і 129 Конституції України, якими встановлено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні й підкоряються лише закону.

Статтею 6 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» у редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» встановлено, що втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою впливу на безсторонність суду забороняється і тягне за собою відповідальність, установлену законом.

У пункті 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» від 13.06.2007 року, №8 роз’яснюється, що під втручанням у діяльність судових органів слід розуміти вплив на суддю у будь-якій формі (прохання, вимога, вказівка, погроза, підкуп, насильство, критика судді в засобах масової інформації до вирішення справи у зв'язку з її розглядом тощо)  з боку будь-якої особи з метою схилити його до вчинення чи невчинення певних процесуальних дій або ухвалення певного судового рішення. При цьому не має значення, за допомогою яких засобів, на якій стадії процесу та в діяльність суду якої інстанції здійснюється втручання.

Умовою незалежності суддів є встановлена законом неприпустимість втручання у їх діяльність при здійсненні правосуддя, і також встановлена кримінальним законом заборона втручання в будь-якій формі у діяльність судді.

Незалежність суду - це необхідна передумова винесення судом правосудного рішення і поновлення порушеного права. Відповідно недотримання принципу незалежності суддів обумовлює нездатність суду протидіяти порушенням прав людини в Україні.

Лист Могилів – Подільської місцевої прокуратури від 19.04.2017 року, №82-84 вих-17 дискредитує не лише суддю Кушнір Б.Б. при здійсненні нею правосуддя, а й в цілому Чернівецький районний суд Вінницької області, підриває його авторитет.

Крім того, вище зазначений лист адресовано прокурором, який не є учасником судового процесу по справі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відносно Кушнір В.П., відтак, позбавлений процесуальних прав будь – якого звернення до головуючої по справі судді в межах розгляду даної справи.

Пунктом 8 частини 1 ст.43 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII встановлено, що прокурора може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав втручання чи будь-який інший вплив у випадках чи порядку, не передбачених законодавством, у службову діяльність суддів, у тому числі шляхом публічних висловлювань стосовно їх рішень, дій чи бездіяльності, за відсутності при цьому ознак адміністративного чи кримінального правопорушення.

На підставі вище викладеного, збори суддів Чернівецького районного суду Вінницької області, керуючись статтею 128 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», збори суддів Чернівецького районного суду Вінницької області, -

 

ВИРІШИЛИ:

 

1. Лист Могилів – Подільської місцевої прокуратури від 19.04.2017 року, №82-84 вих-17 визнати неприпустимим та таким, що порушує незалежність суддів, гарантовану статтею 126 Конституції України, статтею 6 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», оскільки, може бути розцінений як тиск на суддю при здійсненні правосуддя.

2. Направити дане рішення зборів суддів керівнику Могилів – Подільської місцевої прокуратури, - для обговорення та вжиття відповідних заходів з метою недопущення в подальшому подібних звернень до суддів при здійсненні ними правосуддя.

3. Про результати обговорення рішення зборів суддів від 26.04.2017 року повідомити Чернівецький районний суд Вінницької області.

4. Розмістити рішення зборів суддів Чернівецького районного суду Вінницької області №16 від 26.04.2017 року на веб - сайті суду в розділі «Рішення зборів суддів».

5. Забезпечення виконання рішення зборів суддів Чернівецького районного суду №16 від 26.04.2017 року покласти на в. о. голови суду Цимбалюк Л.П. на підставі п.6 ч.1 ст.24 Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Дане рішення набирає чинності з моменту його прийняття.

Рішення прийнято відкритим голосуванням, присутніми на зборах суддів Чернівецького районного суду Вінницької області.

 

ГОЛОВА ЗБОРІВ                                                     Л.П. ЦИМБАЛЮК

 

Секретар зборів                                                                  Л.А. Николайчук