flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Рішення зборів суддів №03

ЗБОРИ СУДДІВ ЧЕРНІВЕЦЬКОГО

РАЙОННОГО СУДУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

24106, с. Мазурівка Чернівецького району Вінницької області, вул. Леніна, 20inbox@.cr.vn.court.gov.ua

                               

 

                        

 

25 січня 2016 року                                                                                                              с. Мазурівка

 

 

РІШЕННЯ

№ 03

 

 

Заслухавши та обговоривши інформацію голови Чернівецького районного суду Вінницької області Суперсона С. П. щодо визначення порядку та графіку чергувань суддів (слідчих суддів) Чернівецького районного суду Вінницької області та працівників апарату суду у вихідні, святкові та не робочі дні, керуючись статтею 126 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», збори суддів Чернівецького районного суду Вінницької області, -

 

встановили:

 

КПК України 2012 року запроваджено інститут слідчого судді.. Відповідно до ст. 3 Кримінального процесуального кодексу України слідчий суддя – це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, та у випадку, передбаченому статтею 247 цього Кодексу, - голова чи за його визначенням інший суддя Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, апеляційного суду області, міст Києва та Севастополя .

Крім того Кримінальним процесуальним кодексом визначено, що на підставі ухвали слідчого судді застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження (ст. 132). Слідчий суддя під час досудового розслідування чи суд під час судового провадження має право здійснити судовий виклик, ухвалити рішення про привід, накладення грошового стягнення, тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом, відсторонення від посади, тимчасовий доступ до речей і документів, тимчасове вилучення майна, арешт майна, затримання особи, запобіжні заходи, про проведення негласних слідчих (розшукових) дій тощо.

Таким чином, слідчий суддя – це суддя, уповноважений забезпечувати законність та обґрунтованість обмеження конституційних прав і свобод людини на досудовому провадженні у кримінальній справі, до компетенції якого належить прийняття рішення про застосування заходів кримінально-процесуального примусу, проведення слідчих та інших процесуальних дій, що обмежують конституційні права людини, розгляд скарг на дії (бездіяльність) та рішення особи, яка провадить дізнання, слідчого та прокурора .

Основним призначенням слідчого судді є здійснення судового захисту прав і законних інтересів осіб, які беруть участь у кримінальному процесі, та забезпечення законності провадження у справі на досудових стадіях. Це зумовлює специфічний характер виконуваної ним кримінально-процесуальної функції, яка полягає у забезпеченні законності та обґрунтованості обмеження конституційних прав і свобод людини на досудовому провадженні у кримінальному провадженні.

Повноваження слідчого судді визначаються виконуваною ним функцією, яка повинна мати наскрізний характер. Умовно ці повноваження доцільно класифікувати на наступні групи: - щодо вирішення питання про застосування заходів кримінально-процесуального примусу; - щодо розгляду скарг на дії (бездіяльність) та рішення особи, яка провадить дізнання, слідчого та прокурора; - щодо вирішення питання про проведення слідчих дій, які обмежують конституційні права і свободи людини; - інші повноваження.

Виходячи із призначення слідчого судді в кримінальному процесі, всі слідчі та інші дії, які обмежують конституційні права людини, повинні проводитися виключно за його рішенням. Тому й в тих невідкладних випадках, коли слідчий має право провести процесуальні дії без відповідного рішення слідчого судді, останній має бути негайно повідомлений про них і з урахуванням конкретних обставин прийняти рішення про визнання отриманих фактичних даних допустимими доказами.

КПК дуже жорстко ставить питання щодо строків розгляду подань слідчих органів, а також строків утримання особи під вартою. І законодавчо закріплює положення, що розглядати ці подання та приймати по них рішення має право лише слідчий суддя. При чому, у будь-який день тижня, навіть у вихідні та святкові дні.

Згідно вимог ст. 35 КПК України вищезгадані матеріали кримінального провадження, скарги, заяви, клопотання та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду та можуть бути предметом судового розгляду  підлягають обов’язковій реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду,  яка здійснюється працівниками апарату суду в день надходження таких матеріалів.

Тобто, здійснити реєстрацію клопотань органів досудового розслідування та скарг учасників кримінального провадження на дії органів досудового розслідування може лише працівник апарату суду, уповноважений відповідно до встановленого законом порядку на вчинення вказаних дій.

Згідно вимог ст. ст. 342, 343 КПК України виклик учасників судового провадження в судове засідання, встановлення їх осіб, перевірка повноважень захисників і представників, фіксування судового процесу, тощо покладається виключно на секретаря судового засідання. Відповідно до вимог ст.  153 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» кожен суддя має помічника, на якого відповідно до Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції», затвердженого рішенням Ради суддів України №14 від 25.03.2011 р. покладено обов’язки  по здійсненню заходів по підготовці справ (клопотань, заяв, скарг) до розгляду, готує проекти запитів, листів, рішень,  а також здійснює оформлення копій судових рішень для їх подальшої видачі сторонам у справі, або іншим особам, які беруть участь у справі відповідно до вимог чинного законодавства.

Таким чином, належна підготовка до розгляду та розгляд клопотань, заяв, скарг органів досудового розслідування та учасників кримінального провадження неможлива за відсутності помічника відповідного судді та секретаря судового засідання.

Враховуючи зазначене, з метою своєчасного та належного розгляду клопотань, заяв, скарг органів досудового розслідування та учасників кримінального провадження можливе лише у разі чергування слідчих суддів, помічники відповідних суддів, секретарів судового засідання та працівника апарату суду, уповноваженого на здійснення реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду справ зазначеної категорії.

На підставі викладеного, збори суддів Чернівецького районного суду Вінницької області, -

 

ВИРІШИЛИ:

 

 

1.     Інформацію голови суду Суперсона С. П. щодо визначення порядку та графіку чергувань суддів (слідчих суддів) Чернівецького районного суду Вінницької області та працівників апарату суду у вихідні, святкові та не робочі дні взяти до відома.

2.     Зобов’язати голову суду (в. о. голови суду) на підставі даного рішення видати наказ «Про чергування суддів (слідчих суддів) та працівників Чернівецького районного суду Вінницької області у вихідні, святкові та не робочі дні» та затвердити відповідні графіки чергувань слідчих суддів та працівників апарату суду.

3.     Контроль за виконанням даного Рішення Зборів суддів, у відповідності до вимог статі 24 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» покласти на голову суду Суперсона С. П.

 

 

 

ГОЛОВА ЗБОРІВ                                                              С. П.  СУПЕРСОН

 

 

 Секретар зборів                                                                   В. В. Бантуш