Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
За вироком суду особу визнано винуватим у тому, що він на ґрунті довготривалого конфлікту, умисно завдав потрепілому удар по голові дерев`яною палицею, після чого потерпілий впав на землю, а засуджений завдав йому кілька ударів ногами і руками по тулубу та голові. В результаті потерпілому були заподіяні тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості. Постановлено стягнути з засудженого на користь потерпілого у рахунок відшкодування матеріальної шкоди 2 267 грн. Ухвалою апеляційного суду вирок місцевого суду залишено без зміни.
Втім, потерпіла сторона залишилась незадоволена судовими рішеннями, оскільки «суд апеляційної інстанції не виправив допущене місцевим судом порушення вимог кримінального процесуального закону в частині залишення без розгляду цивільного позову потерпілого щодо відшкодування моральної шкоди».
ВС/ККС задовольнив касаційну скаргу представника потерпілого, зазначивши в постанові про невідповідність закону рішення місцевого суду в частині залишення без розгляду цивільного позову потерпілого щодо відшкодування моральної шкоди через несплату ним судового збору.
За висновком касаційного суду, оскільки цивільний позов є єдиним документом, який не передбачає його розгляду частинами, вирішення зазначеного питання здійснюється у відповідному процесуальному порядку, то рішення апеляційного суду щодо цивільного позову підлягає скасуванню у повному обсязі з призначенням нового розгляду в суді апеляційної інстанції.
Суд нагадав, що відповідно до вимог ч. 5 ст. 128 КПК України цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Якщо в кримінальному провадженні був заявлений цивільний позов, то у такому випадку він є обов`язковим предметом судового розгляду.
Кримінальним процесуальним законом передбачені підстави для залишення цивільного позову без розгляду, а саме: у разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення (ст. 129 КПК України), у випадку нез`явлення у судове засідання цивільного позивача, його представника чи законного представника, крім випадків, коли від нього надійшло клопотання про розгляд позову за його відсутності (ст. 326 КПК України). З будь-яких інших підстав суд не має права залишити позов без розгляду при постановленні обвинувального вироку.
Доречно нагадати, що у постанові від 23.01.19 у справі № 187/291/17 Об'єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду сформулювала правовий висновок про те, що при вирішенні у межах кримінального провадження цивільного позову стягнення судового збору з обвинуваченого (засудженого), який несе цивільну відповідальність, не допускається, адже таке стягнення суперечить закріпленим у статтях 2, 7, 9 КПК завданням кримінального провадження, засаді законності, не відповідає приписам ч. 5 ст. 128, статей 118, 119, 370 цього Кодексу та істотно порушує гарантоване особі право на розгляд справи щодо неї з додержанням вимог зазначеного провадження, передбачених указаним Кодексом.