Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Статус фізичної особи-підприємця (надалі також – «ФОП») завжди викликав безліч запитань у зв’язку із неможливістю однозначно розмежувати такий суб’єкт господарювання із фізичною особою, яка зареєструвала себе як ФОП.
Питання залишаються і досі, особливо коли мова йде про юрисдикцію судів, в яких мають розглядатись спори за участю ФОП.
З метою введення ясності щодо суб’єктного складу спорів, які належить розглядати в порядку господарського судочинства, в Господарському процесуальному кодексі України визначено, що спори, де стороною є «фізична особа, яка не є підприємцем», не належать до господарської юрисдикції.
Проте, що робити, коли майно щодо якого виникає спір належить на праві приватної власності фізичній особі, яка використовує його під час здійснення господарської діяльності?
Велика Палата Верховного суду надала роз’яснення з цього приводу.
Фактичні обставини: До суду господарської юрисдикції звернулась ФОП з вимогою визнати дії органу місцевого самоврядування протиправними та стягнути збитки за шкоду, заподіяну внаслідок незаконного демонтажу торгівельного павільйону.
Ухвалою суду першої інстанції було закрито провадження у справі, так як павільйон належав позивачу на праві власності як фізичній особі, а тому спір має вирішуватись в порядку цивільного судочинства. Апеляційна інстанція залишила без змін ухвалу, погодившись із висновками суду першої інстанції.
Натомість, Позивач звернулась з касаційною скаргою до суду, в якій просила рішення судів скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду справу було передано до на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Велика палата прийшла до висновку, що вирішення юрисдикції спору за участю ФОП залежить від того, чи виступає фізична особа у відносинах, що склались суб’єктом господарювання та чи є ці відносини господарськими.
Незважаючи на те, що торгівельні павільйони належали Позивачу на праві приватної власності, вони використовувались нею у здійсненні її господарської діяльності на підставі дозволів на роботу торговельного павільйону, наданих ФОП.
Таким чином, у разі якщо спір стосується порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичної особи в межах здійснення нею підприємницької діяльності, спір належить розглядати в судах господарської юрисдикції.