Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Власник транспортного засобу, який у момент дорожньо-транспортної пригоди ним не володів, не є зобов’язаною особою за відшкодування завданої шкоди.
На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, переглядаючи рішення у справі №450/3002/17.
Власниця автомобіля «Лексус» подала позов до власника автомобілями «Мерседес», водій якого не впорався із керуванням і спричинив ДТП, та страхової компанії. Суд першої інстанції задовольнив позов, не взявши до уваги договір оренди автомобіля «Мерседес», укладений між власником і водієм, уважаючи, що він мав бути посвідчений нотаріально.
Втім, КЦС не погодився із таким висновком, оскільки ч.2 ст.827 Цивільного кодексу передбачає, що договір позички наземного самохідного транспортного засобу, у якому хоча б одна сторона є фізичною особою, не підлягає нотаріальному посвідченню.
Крім того, як зазначив КЦС, наявність у водія реєстраційних документів на автомобіль «Мерседес» на момент вчинення ДТП свідчить про надання йому власником згоди на володіння транспортним засобом. Отже, саме водій є зобов’язаною особою з відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, оскільки в момент вчинення ДТП саме він на правовій підставі володів транспортним засобом.
Також позивачем не надано доказів щодо твердження про те, що водій перебував із власником у трудових відносинах. Натомість,
згідно із ч.1 ст.81 Цивільного процесуального кодексу саме позивач повинен довести ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог.