flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

КЦС ВКАЗАВ, ЩО НЕОБХІДНО З’ЯСУВАТИ ПРИ ВИРІШЕННІ СПОРУ ПРО СТЯГНЕННЯ ЗІ СПАДКОЄМЦЯ КОШТІВ ДЛЯ ЗАДОВОЛЕННЯ ВИМОГ КРЕДИТОРА

12 березня 2021, 15:04

КЦС нагадав, що необхідно з’ясувати при вирішенні спору про стягнення зі спадкоємця коштів для задоволення вимог кредитора

Товариство звернулося до суду з позовом до фізичних осіб про стягнення з відповідачів, які є спадкоємцями прав і обов`язків померлого громадянина, боргу за невиконаним останнім договором купівлі – продажу.

Крім того, посилаючись на те, що відповідачі зволікають з виконанням передбаченого статтею 1297 ЦПК України обов`язку звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину, та на вимоги статті 625 ЦК України, позивач просив стягнути на його користь інфляційні втрати та три відсотки річних за порушення виконання зобов`язання.

Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив, оскільки виходив із відсутності непогашеного боргу спадкодавця, який він повернув директору товариства, що підтверджено розпискою.

 


Апеляційний суд позов задовольнив частково, оскільки місцевий суд не звернув увагу на те, що за договором оплату за товар покупець мав провести у безготівковій формі в національній валюті України - гривні, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок товариства.

Також суд апеляційної інстанції критично оцінив надану відповідачами через три роки після відкриття провадження у справі розписку, яку за твердження директора Товариства він не видавав, а висновок експерта має недоліки щодо повноти дослідження.

Поряд з цим, апеляційний суд зазначив, що оскільки відповідачі тривалий час оспорювали існування боргу спадкодавця у судовому порядку, про зволікання ними з виконанням обов`язку, передбаченого статтею 1297 ЦК України з метою ухилення від погашення цього боргу, стверджувати не можна.

Касаційний цивільний суд ВС погодився із рішенням суду апеляційної інстанції.

ВС зазначив, що права задоволення вимог кредитора спадкоємцями має відбуватись у межах вартості отриманого ними у спадщину майна. У разі неотримання від спадкодавця у спадщину жодного майна особа не набуває статусу спадкоємця і, як наслідок, у неї відсутній обов`язок задовольнити вимоги кредитора померлої особи.

При вирішенні спору про стягнення зі спадкоємця коштів для задоволення вимог кредитора необхідно з`ясувати коло спадкоємців, встановити належність спадкодавцю будь-якого рухомого чи нерухомого майна, вартість отриманого спадкоємцями майна та дотримання кредитором законодавчо визначеного строку пред`явлення вимоги до спадкоємців боржника.

ВС погодився, що надана до суду відповідачами розписка не є достовірним доказом виконання зобов’язання, оскільки не засвідчує перерахування спадкодавцем повної оплати боргу на поточний рахунок товариства, як це визначено умовами договору а лише свідчить про передачу цих коштів директору, як фізичній особі (постанова від 04.02.2021 у справі №587/381/15-ц).