flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз даних судової статистики з визначенням тенденцій динаміки основних показників судочинства.

 Аналіз даних судової статистики з визначенням тенденцій динаміки основних показників судочинства.

 

На виконання завдань та ключових показників на 2021 рік, мною заступником керівника апарату суду Салюк Я.С. було проведено аналіз даних судової статистики здійснення судочинства Чернівецьким районним судом Вінницької області за перше півріччя 2021 року.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,завданням суду є забезпечення права на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Основне завдання суду полягає у захисті прав та законних інтересів, перш за все, громадян та юридичних осіб у спорах із суб’єктами владних повноважень.

Діяльність суду як і раніше, була спрямована на виконання безпосереднього завдання цивільного, кримінального, адміністративного судочинства: захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Завданням даного аналізу є відображення процесів, що відбуваються при здійсненні правосуддя. Використання такої статистичної інформації має важливе значення для своєчасного виявлення тенденцій, що виникають у судовій діяльності, їх аналізу та вжиття необхідних заходів для усунення недоліків у роботі, підвищення рівня здійснення судочинства.

Метою статистичного аналізу є визначення кількісних характеристик об’єкта дослідження з урахуванням суб’єктного та предметного складу справ та матеріалів, що надійшли до Чернівецького районного суду Вінницької області за перший квартал 2021 року.

Об’єктом дослідження є показники статистичних звітів за формою 1-мзс "Звіт судів першої інстанції про розгляд судових справ " за перший квартал 2021 року, за формою №10 «Звіт про справляння, звільнення від сплати та повернення судового збору в місцевих та апеляційних судах за перший квартал 2021 року».

Слід зазначити, що для проведення аналізу та порівняння необхідно враховувати показники, які повинні бути обчислені за однакові періоди часу, тобто за перший квартал 2020 року порівняно з першим кварталом 2021 року.

Головними аспектами аналізу виступають показники надходження справ і матеріалів, середньомісячного навантаження на одного суддю, кількості справ та матеріалів, розглянутих судом та строки їх розгляду.

Кількісний склад суддів Чернівецького районного суду Вінницької області складає 3 судді.

Протягом 2021 року фактично здійснювало судочинство 3 суддів.

Відповідно до вищенаведеного усі розрахунки навантаження на суддів у 2021 році проводилися з урахуванням цих даних.

Протягом першого півріччя 2021 року на розгляді перебувало 222 позовних заяв справ та матеріалів (з урахуванням залишку 2020), з яких 189 позовних заяв, справ та матеріалів надійшли у звітному періоді. Кількість розглянутих позовних заяв, справ та матеріалів склала 116, з них у тому числі із задоволенням 53 справи (діаграма 1).

Для порівняння слід вказати, що протягом першого півріччя 2020 року на розгляді перебувало 194 позовних заяв (з урахуванням залишку 2019), з яких 139 позовних заяв, справ та матеріалів надійшли протягом 2020 року. Кількість розглянутих позовних заяв склала 111, у тому числі із задоволенням 50 справ.

 

Діаграма 1

 

Надходження позовних заяв справ та матеріалів у першому кварталі 2021 року збільшилося на 24 справи.

Середньомісячне надходження справ та матеріалів на розгляд одного судді Чернівецького районного суду Вінницької області згідно інформації про основні показники здійснення судочинства протягом першого кварталу 2021 року складало 74 позовних заяв та матеріалів (діаграма 2).

Слід зазначити, що у першому кварталі 2020 року фактично здійснювало судочинство 3 суддів, середньомісячне надходження справ та матеріалів на розгляд одного судді склало 64,6.

Таким чином, у першому кварталі 2021 році середньомісячне надходження позовних заяв у порівнянні з першим кварталом 2020 року збільшилось на 12,6%.

Діаграма 2

 

 

 

Порушення термінів розгляду справ

 

          Чернівецьким районним судом Вінницької області у першому кварталі 2021 року було розглянуто 4 справ та матеріалів  з порушенням строків передбачених ЦПК України, КПК України, що становить 3,4% від усієї кількості (116) розглянутих справ (діаграма 5).

          Протягом першого кварталу 2020 року було розглянуто 7 справ з порушенням строків передбачених ЦПК України, КК України, що становить 6,3% від усієї кількості (розглянуто справ111).

          ЦПК України закріплено загальний строк розгляду цивільних справ, а також спеціальні строки для розгляду окремої категорії справ.

          Статтею 157 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, а справи про поновлення на роботі, про стягнення аліментів - одного місяця.

          Середня тривалість розгляду справ у 2020 році склала 33 днів.

          Показник «Середня тривалість розгляду справи» є одним із ключових показників базового оцінювання роботи суду, передбаченого «Системою оцінювання роботи суду», затвердженою рішенням Ради суддів України від 02.04.2015 № 28. За своїм змістом він відображає тривалість періоду від відкриття провадження у справі до постановлення судового рішення.

          Аналізуючи строки розгляду справ та матеріалів можна зробити висновки, що 93,7% розглянуто справ з дотриманням процесуальних строків, визначених КК України, ЦПК України для вирішення та розгляду справ та матеріалів.

          Водночас залишається невелика кількість справ розгляд яких, затягувався на незначний проміжок часу з тих чи інших причин, а саме: у зв’язку з неявкою однієї із сторін або інших учасників процесу, що беруть участь у справі, про яких немає відомостей, що їм вручені судові повістки; з інших підстав (ненадання у встановлений строк витребуваних документів, які мають істотне значення для правильного вирішення справи; зловживання учасниками процесу своїми процесуальними правами з метою затягування розгляду справи тощо).

            Діаграма 5

 

          Слід зазначити, що виміром ефективності судочинства є своєчасність та якість розгляду судових справ. Справи які розглянуті із порушеним строків передбачених чинним законодавством, є постійним предметом обговорення на щотижневих оперативних нарадах суддівського корпусу, постійно аналізуються причини порушення строків розгляду справ для вжиття заходів щодо їх усунення.

                  

Відомості щодо справляння судового збору

 

Протягом першого кварталу 2021року до Державного бюджету України було сплачено судовий збір по 57 заявам на суму 73 792 грн., з яких за подання позовної заяви майнового характеру – 26 заяв на суму 49 421 грн., немайнового характеру – 6 заяв на суму 9 013 грн. (таблиця 3).

За аналогічний період 2020 року до Державного бюджету України було сплачено судовий збір по 37 позовних заявам на суму 42 250 грн., з яких за подання позовної заяви майнового характеру – 11 заяв на суму 23 122 грн., немайнового характеру – 8 заяв на суму 6 726 грн.

 

Таблиця 3. Відомості щодо справляння судового збору у першому кварталі 2021року

у порівнянні з першим кварталом 2020 року

 

Період

 

Фактично сплачено судового збору

Повернено судового збору

 

Присуджено до стягнення за рішенням суду

 

Звільнено від сплати судового збору

2021 рік

73 792

0

 

0

 

4 313

2020 рік

42 250

0

 

0

 

4 835

        

 

Перегляд справ в апеляційному порядку

 

У першому кварталі 2021 році Вінницьким апеляційним судом  переглянуто 6 справ та матеріалів Чернівецького районного суду.

За результатами перегляду рішень Чернівецького районного суду Вінницької області (переглянуто рішень -6) апеляційною інстанцією були прийняті наступні рішення:

- скасовано – 1 (16% від загальної кількості переглянутих в апеляційному порядку);

- залишено без змін – 3 (50% від загальної кількості переглянутих в апеляційному порядку);

- залишено без розгляду,повернуто та інші – 2 (33% від загальної кількості переглянутих в апеляційному порядку).

За аналогічний період у першому кварталі 2020 року за результатами перегляду рішень Чернівецького районного суду (переглянуто 4 рішення) апеляційною інстанцією були прийняті наступні рішення:

- залишено без змін – 3 (60% від загальної кількості переглянутих в апеляційному порядку);

- повернуто скарги – 2 (40% від загальної кількості переглянутих в апеляційному порядку).

Слід зазначити, порівнюючи показники перегляду справ,матеріалів в апеляційному порядку за аналогічні періоди, тобто 2021 рік порівняно з 2021 роком не прослідковується динаміка зменшення або збільшення показника скасованих рішень.

Суддями постійно обговорюються та аналізуються допущені порушення норм матеріального та процесуального права при розгляді справ, які потягнули скасування чи зміни рішень в апеляційному порядку.

 

Виконання рішень суду

 

Протягом першого кварталу 2021 року Чернівецьким районним судом Вінницької області було видано 47 виконавчих документа на суму 441 846 грн., з них:

- на виконання ухвал, постанов, рішень судів в адміністративних справах на суму 436 493 грн.;

-про стягнення судового збору на суму 5 353 грн.

За перший квартал 2020 року Чернівецьким районним судом Вінницької області видано 51 виконавчий документ на суму 703 864 грн. з них:

Аналізуючи показник значного збільшення  видачі виконавчих документів необхідно звернути увагу на те, що виконавчі листи видавались як за рішеннями, винесеними в поточному році так і за рішеннями за минулі роки, які набрали чинності після апеляційного та касаційного оскарження.

 

Пропозиції щодо поліпшення стану здійснення судочинства.

 

З метою покращення стану здійснення та якості правосуддя необхідно:

 

Висновок

 

Суд і надалі буде дотримуватися пріоритетного напрямку створення умов для ефективного судочинства, якісного та справедливого розгляду справ.

Підсумовуючи викладене, необхідно зауважити, що усі кількісні та якісні показники здійснення судочинства Чернівецьким районним судом Вінницької області підтримуються на належному рівні. Разом з тим, суддями вживаються усі заходи для підвищення рівня якості правосуддя, з цією метою на оперативних нарадах суддів обговорюються статистичні довідки та аналізи, які складаються працівниками суду щодо показників відправлення правосуддя, аналізуються причини скасування судових рішень.

Слід надалі створювати умови для підвищення кваліфікації суддів, проведення семінарів, нарад, круглих столів та тренінгів щодо особливостей розгляду окремих категорій справ, забезпечувати своєчасне звернення до судів вищих інстанцій за роз’ясненнями проблемних питань, які виникають при розгляді справ.

         Суддівський корпус за основними показниками не допускав погіршення своєї роботи, Чернівецький районний суд Вінницької області в цілому забезпечив правильне і своєчасне вирішення переважної більшості судових справ, що було досягнуто у результаті сумлінної роботи суддів та працівників апарату суду.

Підсумовуючи наведене, слід зазначити, що вказані заходи у подальшому лише будуть сприяти підвищенню якості та належному розгляду цивільно-правових спорів та утвердженню ефективного судочинства.

 

 

 

 

 

Заступник керівника апарату

Чернівецького районного суду

Вінницької області                                                                      Яна САЛЮК