flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Життя в шлюбі – це мистецтво та тяжка праця!

 Життя в шлюбі – це мистецтво та тяжка праця!

   Життя в шлюбі – це мистецтво і тяжка праця. В ідеальних шлюбах сімейний човен підтримують на плаву двоє. Тоді шлюб живе довго, а подружжя щасливе. І у них ніколи не виникає питання: «Як подати заяву на розлучення?»  Але таких сімей в наш час дуже мало. Все частіше сімейний човен зазнає аварії. Занадто мало людей вміють поступатися іншому, прислухатися до його думки, не пристосовані до ведення спільного господарства і т.п. У таких сім’ях шлюб скоро стає тягарем для обох. І подружжя рано чи пізно приходить до рішення розлучитися.
       Цей процес закономірно викликає масу запитань юридичного характеру. Як правило, всі знають про те, що можна подати заяву на розлучення, однак які саме необхідно здійснювати дії, куди подавати заяву, як проходить розірвання шлюбу або судовий процес - знають не всі. В яких же випадках можна подавати заяву на розлучення в РАЦС, а в яких - уже до суду?
       Розірвання шлюбу або «розлучення» є одним з видів припинення шлюбу поряд зі смертю або оголошення померлим одного з подружжя. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання (розлучення) згідно зі ст. 105 Сімейного кодексу України може мати місце у передбачених законом випадках: 1) державним органом реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя; 2) судом за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя.
      Розлучення у відділі РАЦС за спільною заявою чоловіка і дружини можливе за відсутності дітей (ст. 106 СК України). Це найлегший варіант. У такому випадку державний орган реєстрації актів цивільного стану виносить постанову про розірвання шлюбу після закінчення одного місяця з дня подання такої заяви. Заява про розлучення до закінчення цього терміну може бути відкликана. Також, розірвання шлюбу органом РАЦС за заявою чоловіка або дружини згідно зі ст. 107 СК України можливе якщо другий з подружжя: визнаний безвісно відсутнім, або недієздатним .
       Під процесом розлучення, як правило, розуміється процедура розлучення через суд за таких підстав: наявність неповнолітніх дітей, наявність спору на спільне майно; небажання одного з подружжя добровільно розірвати шлюб. Позовна заява про розірвання шлюбу за загальним правилом подається одним із подружжя до суду за місцем проживання відповідача. У позовній заяві має зазначатися рік народження кожного з подружжя, дата і місце реєстрації шлюбу, мотиви його розірвання, наявність від шлюбу неповнолітніх дітей, їх прізвища, імена та по батькові, з ким із батьків вони проживають, інші вимоги, які можуть бути вирішені судом одночасно з розглядом заяви. До позовної заяви додаються Свідоцтво про реєстрацію шлюбу, копії свідоцтв про народження дітей, довідки про розмір заробітної плати та інших доходів подружжя, квитанція про сплату судового збору, а також усі документи, що стосуються заявлених вимог. Не можна подавати заяву пророзлучення протягом вагітності дружини і протягом одного року після народження дитини. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу протягом двох місяців з дня подання подружжям заяви. Упродовж цього строку чоловік і дружина мають право відкликати її. Суд може також використовувати надане йому законом право відкладати розгляд справи для примирення подружжя, особливо за наявності у них неповнолітніх дітей, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства. Відповідно до ст. 113 СК України особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу (як правило це жінка), за своїм бажанням має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище. Суд виносить рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення. ( ч.2 ст. 112 СК України). Далі, розлучення (розірвання шлюбу) необхідно зареєструвати в державному органі реєстрації актів цивільного стану, за заявою колишньої дружини або чоловіка. Після цього видається Свідоцтво про розірвання шлюбу.
P.S: Розлучення – це мабуть, один з тих життєвих моментів, коли легко не буває нікому з двох сторін. А тому, замислюючись про розлучення з чоловіком або з дружиною, ще раз згадайте про кращі щасливі дні спільного життя, спробуйте оцінити об’єктивно свої вчинки, зважити заново все “за” і “проти”. Та пам’ятайте,  що в житті будь – якої сім’ї іноді наступають складні часи,  а розлучення є крайньою необхідністю, та потрібне лише  коли подружній шлюб себе повністю вичерпав.
Керівник апарату
 Чернівецького районного суду                                                                    Володовська Л.М.