flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Правила ознайомлення з матеріалами справи у суді та отримання їх копій

 Відповідно до вимог чинного законодавства особи, які беруть участь у справі, мають право ознайомитися з матеріалами цивільних, адміністративних, кримінальних проваджень та проваджень про адміністративні правопорушення.

     Розділом 13 Інструкції з діловодства у місцевому загальному суді затвердженої наказом Державної  судової адміністрації України 17 грудня 2013 року № 173 передбачено, що справи (матеріалами кримінальних проваджень) для ознайомлення видаються апаратом суду:

 

-  прокуророві, який має право  на участь  у розгляді справи, - після пред'явлення службового посвідчення;

 

адвокатам, які беруть участь у розгляді справ (після пред'явлення документу, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги, а саме: посвідчення адвоката, договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги);

 

іншим учасникам кримінального провадження, адміністративного або цивільного процесу, а також особам, які брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки (після пред'явлення документа, що посвідчує особу: паспорта, службового посвідчення, пенсійного посвідчення тощо, та, в необхідних випадках, доручення представника).

 

      Особам, які мають право витребування справ за службовим становищем,  не пов'язаним з розглядом справи ( матеріалів кримінального провадження)справи видаються тільки на підставі відповідної письмової вимоги, на якій накладається резолюція голови суду, після пред'явлення службового посвідчення.

 

       Ознайомлення з матеріалами справи (кримінального провадження) проводиться виключно в приміщенні суду та в присутності працівника апарату суду.

 

       Факт ознайомлення зі матеріалами справи ( кримінального провадження) фіксується працівником апарату суду  в журналі видачі  судових справ шляхом вчинення запису про те, хто  і коли  ознайомлювався зі  справою          ( матеріалами кримінального провадження) .

 

          Видача справ (матеріалів кримінального провадження) для проведення аналізів, узагальнень і з іншою метою, що не пов'язані з розглядом справ (матеріалів кримінального провадження), також проводиться на письмовий запит відповідної установи за письмовим розпорядженням голови суду чи його заступника.

 

         Вказані вище особи, мають право знайомитися з матеріалами цивільних, адміністративних, кримінальних проваджень і справ про адміністративні правопорушенняпротягом усього робочого дня апарату суду.

 

        Особа, яка одержує справу (матеріали кримінального провадження) для ознайомлення, розписується в журналі видачі справ (матеріалів кримінального провадження) для ознайомлення, де вказуються число, місяць, рік, година видачі. Ознайомлення з матеріалами справи (матеріалами кримінального провадження) та протоколом судового засідання проходить у встановленому відповідно до розпорядження голови суду місці ( у кімнаті для ознайомлення з матеріалами справи).

 

        Ознайомлення з матеріалами справи (матеріалами кримінального провадження) та протоколом (журналом) судового засідання особи, яка  тримається під вартою (підозрюваної, обвинуваченої або засудженої), відбувається  в спеціально відведеному місці приміщення суду, визначеному головою суду.

 

      Після ознайомлення з матеріалами справи особа робить  відмітку на заяві про надання справи для ознайомлення, яка долучається до матеріалів справи.

 

       При поверненні справи (матеріалів кримінального провадження) після ознайомлення працівник апарату суду  перевіряє  наявність усіх матеріалів у справі (матеріалах кримінального провадження), зазначає у журналі видачі справ (матеріалів кримінального провадження) для ознайомлення час повернення справи (матеріалів кримінального провадження) та ставить підпис про її отримання. У разі виявлення нестачі документів, аркушів, їх пошкодження складається акт у двох примірниках, один з яких передається голові суду для вжиття відповідних заходів, другий долучається до справи (матеріалів кримінального провадження).

 

        Судові справи (матеріали кримінального провадження) надсилаються поштою або нарочним (кур'єром) на письмову вимогу органів, яким законом надано право витребування справ (матеріалів кримінального провадження), і лише на підставі резолюції голови чи заступника голови суду.

 

      У разі надсилання судової справи (матеріалів кримінального провадження   

за межі суду виготовляється копія судового рішення, яким закінчено розгляд справи (матеріалів кримінального провадження), та яказберігається в суді.

 

       Категорично забороняється надсилати судові справи (матеріали кримінального провадження), провадження в яких не закінчено, іншим органам, крім експертних установ.

       Копії судових рішень у справі, які видаються учасникам судового процесу повторно, виготовляються апаратом суду лише після внесення встановленої законодавством плати (судового збору) за виготовлення копії судового рішення.

        Після повернення справ із судів апеляційної чи касаційної інстанції копії судових рішень цих судів видаються судом першої інстанції.

        Копії судових рішень, що набрали законної сили, мають бути підписані відповідальним працівником (особою) суду та суддею, а також скріплені відбитком гербової печатки суду.

       У разі якщо судове рішення не набрало законної сили, про це працівником апарату суду зазначається на копії, що видається. На копії судового рішення, що набрало законної сили, зазначається дата набрання ним чинності.

       На вимогу нотаріальних органів, органу Державної реєстраційної служби України, Державної автомобільної інспекції МВС України на копії судового рішення зазначається інформація про те, що оригінал судового рішення знаходиться у матеріалах справи (кримінального провадження).

        Копії судових рішень мають бути належним чином оформлені та засвідчені відбитком гербової печатки суду.

        Якщо копія судового рішення складається з кількох аркушів, вона має бути прошнурована нитками на п'ять проколів, а на зворотному боці останнього аркуша - скріплена підписом судді, працівника апарату суду, засвідчена відбитком гербової печатки суду, із зазначенням кількості зшитих аркушів.

       До копії судового рішення, до якого внесено зміни, обов'язково додається копія ухвали апеляційного (касаційного) суду, яким судове рішення змінено, а також за наявності - копії додаткового рішення, копії ухвал про виправлення описок тощо.

     Особа, яка одержала копію судового рішення, повинна надати розписку про її отримання. У разі надіслання копії судового рішення поштою про це зазначається в судовій справі шляхом приєднання копії супровідного листа.

     Копія вироку вручається засудженому або виправданому після проголошення вироку у строки, визначені кримінальним процесуальним законодавством.

 

     Копії документів, долучених до справи (матеріалів кримінального провадження), завірені гербовою печаткою суду копії судових рішень, що набрали законної сили, та письмові довідки у справах (матеріалах кримінального провадження) видаються працівниками апарату суду за письмовою заявою відповідно до процесуального законодавства після реєстрації копій у журналі видачі копій судових документів .Копії судових рішень видаються особам, які відповідно до законодавства мають право на їх одержання. Особа, яка одержала копію, повинна розписатись в її одержанні.