flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

НАЛЕЖНЕ ОФОРМЛЕННЯ ПОЗОВНИХ ЗАЯВ /ЗАЯВ/ ПРИ ПОДАЧІ ЇХ ДО СУДУ ЯК ЗАПОРУКА ОПЕРАТИВНОГО ЇХ РОЗГЛЯДУ З МЕТОЮ ЗАХИСТУ ПРАВ, СВОБОД ТА ІНТЕРЕСІВ ГРОМАДЯНИНА

 НАЛЕЖНЕ ОФОРМЛЕННЯ ПОЗОВНИХ ЗАЯВ /ЗАЯВ/

ПРИ ПОДАЧІ ЇХ ДО СУДУ ЯК ЗАПОРУКА ОПЕРАТИВНОГО ЇХ РОЗГЛЯДУ

 З МЕТОЮ ЗАХИСТУ ПРАВ, СВОБОД ТА ІНТЕРЕСІВ ГРОМАДЯНИНА

 

Статтею 55 Конституції України встановлено, що права та свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

За захистом своїх порушених прав, свобод та інтересів громадяни, використовуючи передбачену чинним законодавством можливість, звертаються до суду, адже у правовій державі основним призначенням /функцією/ судової влади є захист прав і свобод людини. Суд є захисником права та носієм справедливості.

Відповідно до статті 3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

При подачі до суду для розгляду позовних заяв /заяв/ громадяни повинні дотримуватись визначених чинним законодавством необхідних реквізитів.

Так, відповідно до вимог ст.119 Цивільного процесуального кодексу України позовна заява подається в письмовій формі та повинна містити:

- найменування суду, до якого подається заява;

- ім*я /найменування/ позивача та відповідача, а також ім*я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання або місце знаходження, поштовий індекс, номер засобів зв*язку, якщо такий відомий;

- зміст позовних вимог;

- ціну позову щодо вимог майнового характеру;

- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;

- зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;

- перелік документів, що подаються до заяви.

Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання.

Відповідно до ч.5 ст.119 ЦПК України до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.

Відповідно до ст.121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119, 120 ЦПК України, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року, N 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати  у місячному розмірі,  встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст.4 вище зазначеного Закону із заяви у справах окремого провадження ставка судового збору встановлена - 0,1 розміру мінімальної заробітної плати; із позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору встановлена - 0,2 розміру мінімальної заробітної плати; із позовної заяви майнового характеру -  1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати; із позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати. За подання до суду адміністративного позову встановлена ставка судового збору - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати; немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28 грудня 2014 року № 80-VIII затверджено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.

Відповідно до вимог цивільно – процесуального законодавства у разі пред*явлення позову особами, які діють на захист прав, свобод та інтересів іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

Якщо позовна заява подається представником позивача, до позовної заяви додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження.

Крім цього, відповідно до положень ст.120 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб.

Аналогічні вимоги визначені законодавцем і для позовних заяв, що розглядаються в порядку адміністративного судочинства.

Крім зазначених вище необхідних реквізитів, що повинна містити позовна заява /заява/, зокрема, яка підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, необхідною умовою є дотримання строку звернення до суду, передбаченого Кодексом адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до ч.2 ст.99  КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Слід зауважити, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.

В разі якщо позовні заяви не відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, в силу ч.1 ст.108 КАС України повертаються позивачам для доопрацювання та виправлення ряду недоліків, які унеможливлюють прийняття суддею такого роду позовів до свого провадження та подальший їх розгляд.

Поширеними недоліками є те, що в порушення положень ст.106 зазначеного Кодексу у позовній заяві не зазначається в повній мірі поштова адреса позивача /тобто, або відсутні вулиця проживання із зазначенням номеру будинку, або ж взагалі відсутня вказівка на населений пункт проживання, індекс/, а також номер засобу зв*язку; крім цього, не зазначається поштова адреса відповідача, а також номер засобу зв*язку, адресу електронної пошти, якщо такі відомі.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.106 ЦПК України у позовній заяві у разі необхідності зазначається клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Однак, позивачі при поданні до суду позовної заяви допускають порушення зазначеної норми Закону.

Зазначена інформація та роз*яснення положень чинного законодавства, зокрема, що регулює порядок звернення до суду із позовними заявами /заявами/ доводиться до відома громадян з метою оперативності, всебічності та об*єктивності їх розгляду та уникнення тяганини вирішення різного роду питань.

Крім цього, слід акцентувати  увагу на тому, що позовні заяви мають бути надруковані таким шрифтом і в такому форматі, який можливо прочитати, не розмитим, із обірваними реченнями, про закінчення яких можна лише здогадатися на власний розсуд, що не є  повноваженнями суду при отриманні позовних заяв /заяв/, а чітким та охайним.

Дотримання вище перелічених вимог при оформленні та поданні позовів до суду є запорукою громадян оперативного розгляду їх  вимог, захисту порушених прав та інтересів та встановлення істини у справі.

 

 

 

 

 

Помічник судді

Чернівецького районного суду                                                              Николайчук Л.А.